kredyty hipoteczne

05.12.2017 21:47

Czy kredyt jest tak bardzo niebezpieczny?

Bardzo często bank przesyła nam na konto czy do domu różnego rodzaju informacje o nowych usługach. Reklamowane są jako bardzo atrakcyjne, jednak zawsze mogą spotkać się z jakąś krytyką. Panuje przekonanie, że skoro nikt nigdy nie chce dać za darmo, z pewnością za takimi działaniami banku muszą kryć się jakieś haczyki.Naturalna podejrzliwość jest dobrą cechą i powinna charakteryzować każdego myślącego człowieka. Jednak nie można ślepo odrzucać każdej oferty określonego kręgu podmiotów z samej definicji ich przynależności do konkretnej grupy. Dobrze jest oferty wydające się atrakcyjne rozważyć. Pamiętać oczywiście trzeba, że zawsze będzie wiązało się to z jakąś stratą- bank nie jest fundacją dobroczynną a wszelkie jego czynności podejmowane są w celu zarobkowym. Jednak on także może dawać korzystne dla klienta oferty, których walory można odkryć po czasie.

Podstawowa zasada

Przede wszystkim przy zawieraniu jakichkolwiek zobowiązań należy bezwzględnie przeczytać całą umowę. Całą znaczy dosłownie całą, słowo po słowie. Jeżeli istnieją umieszczone w niej odnośniki- należy się przenieść w miejsce, gdzie dane odnośniki się znajdują. Przy obliczaniu stopy procentowej należy wziąć pod uwagę Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, a nie jej poszczególne składniki. To właśnie ona mówi nam ile będzie należało płacić. Warto także pamiętać o fakcie, że bank musi dać czas na zapoznanie się z ofertą. Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrze jest zapytać się prawnika co sądzi o danej ofercie (oczywiście przy odpowiedniej sumie).

Na co warto brać kredyt?

Na niektóre rzeczy kredytu brać nie warto. Zwłaszcza sytuacja jest krystaliczna, jeżeli taką rzecz można posiąść w ofercie leasingowej. Jednak w niektórych kategoriach kredyt może okazać się dobrym rozwiązaniem. Modelowym przykładem jest kredyt na mieszkanie. Jeżeli ktoś wie, że poradzi sobie z jego spłatą, jest to na pewno lepsze rozwiązanie, niż wynajmowanie mieszkania, które nie prowadzi przecież do własności, a stałe opłaty muszą być wnoszone. Na start ważne są także kredyty dla firm, które często potrzebują większej ilości pieniędzy żeby się wybić. Trzeba jednak każdą decyzję podejmować racjonalnie i z głową- bez tego nie ma gwarancji sukcesu.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki