kredyty hipoteczne

23.06.2019 13:29

Dlaczego warto wyemigrować do Norwegii?

Realia życia w Norwegii znacznie odbiegają od naszej polskiej rzeczywistości. Kraj ten kojarzy się większości rodaków z wysokim standardem życia, fantastycznymi zarobkami bez względu na wykształcenie oraz doświadczenie, a także piękną, choć surową naturą. Dlaczego warto wyemigrować do Norwegii choćby na kilka miesięcy?.Norweskie płace są znacznie lepsze niż polskie

Bez wątpienia największą zaletą emigracji do Norwegii jest oferowane w tym kraju wynagrodzenie. Mimo że koszty życia są tu naprawdę wysokie (zarówno produktów spożywczych, jak i wynajęcia mieszkania czy utrzymania samochodu), to przeciętna pensja osoby na stanowisku niewymagającym żadnych szczególnych kwalifikacji, pozwala na spokojne, a przede wszystkim godne życie oraz zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Przykładowo przeciętna stawka godzinowa dla osób pracujących w branży ogrodniczej to 125 NOK, pracownicy wykonujący prace porządkowe dla firm prywatnych mogą liczyć na około 175 NOK za godzinę. Z kolei standardowe stawki w branży hotelarskiej i gastronomicznej to 155 NOK. Oczywiście znając język norweski, możemy liczyć na jeszcze więcej. Dodajmy, że tydzień pracy w Norwegii to tylko 33 godziny, wszyscy dbają tu o zachowanie reguły work-life balance.

Łatwiej zaoszczędzić tu sporo pieniędzy

Nie bez powodu Norwegia często określana jest mianem najszczęśliwszego kraju świata. Wysokie zarobki (Norwegia znajduje się pod tym względem na II miejscu w Europie, więcej zarabiają tylko Szwajcarzy) pozwalają też na wysokie oszczędności, dzięki czemu emigrując do państwa fiordów, możemy w ciągu kilku lat zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić w Polsce wymarzone mieszkanie, wybudować dom lub urządzić huczne wesele, bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego w banku.

Pracując w Norwegii zdobywamy nowe życiowe doświadczenia

Doświadczenie zdobyte w innym kraju procentuje przez całe życie. Pracując w Norwegii, możemy zobaczyć, jak wygląda styl pracy w innym państwie, jakie są relacje między pracownikami oraz na linii szef-podwładny. Stajemy się też pewniejsi siebie i otwarci, pracując często w międzynarodowym środowisku, gdyż do Norwegii emigrują nie tylko Polacy, ale i ludzie z najodleglejszych zakątków świata.

Emigracja to świetna okazja do nauki nowego języka

Wyjeżdżając z Polski do Norwegii, możemy sprawdzić, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka angielskiego, którym posługuje się większość imigrantów, a także spróbować nauki norweskiego ? dlaczego warto? Mimo że nie jest to proste zadanie, naprawdę opłaca się podjąć taką próbę, gdyż choćby komunikatywna znajomość języka norweskiego otwiera przed nami nowe możliwości i zwiększa szansę na znalezienie lepszej pracy (i płacy).

Warto wyjechać, aby poznać odmienne kultury

Mieszkając i pracując w Norwegii mamy okazję do poznania innych kultur i narodowości (nasz kraj jest dosyć jednolity pod tym względem, choć w ostatnich latach powoli się to zmienia i częściej możemy spotkać w pracy obcokrajowców). Poza Polakami zobaczymy tu wielu Rumunów, Czechów, Turków, Litwinów, Szwedów czy Ukraińców.

Osoby powracające z emigracji zarobkowej często zastanawiają się, jak uzyskać maksymalny zwrot podatku z Norwegii? Jest to dosyć proste, wystarczy zgłosić się do profesjonalnej firmy świadczącej tego typu usługi, wypełnić wymagane dokumenty i oczekiwać na decyzję norweskiego fiskusa. Powierzając to zadanie specjalistom, możemy być niemal pewni, że otrzymamy wysoki, nawet 100% zwrot zapłaconego za granicą podatku, który będziemy mogli spożytkować na dowolny cel.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki