kredyty hipoteczne

29.01.2018 15:45

E-commerce napędza zatrudnienie na rynku nieruchomościw Polsce

Rok 2017 był przełomowy na rynku nieruchomości. Powstało 391 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już 11,46 mln mkw. . Ponieważ Polacy coraz chętniej robią zakupy przez Internet, galerie handlowe zaczęły poszerzać swój wachlarz usług również o ofertę rozrywkową i gastronomiczną. Największe sukcesy można było jednak zaobserwować na rynku magazynowym. W ubiegłym roku r. wybudowano ponad 2,1 mln mkw. magazynów, dzięki czemu mamy już 13,2 mln mkw. tychże powierzchni. Prężnie rozwijający się model e-commerce napędza klientów do wynajmowania nowych i większych powierzchni, które są usytuowane blisko największych aglomeracji, a to z kolei napędza zatrudnienie. Transformacje, któreobserwujemy na wciąż dynamicznym rynku, już dziś tworzą wiele możliwości pracy dla specjalistów i managerów.

W ubiegłym roku już 54 proc. polskich internautów kupowało online, a same zakupy przez Internet ocenione zostały jako coraz bezpieczniejsze . Znacząco wpłynęło to na sposób postrzegania obiektów handlowych przez konsumentów. Aż 48 proc. Polaków wskazuje obecność obiektów rozrywkowych oraz obiektów gastronomicznych, jako najważniejsze elementy w wyborze preferowanego centrum handlowego . W odpowiedzi na te tendencje, centra zmieniają się z tradycyjnych galerii handlowych w tętniące życiem galerie społecznościowe. W 2018 roku, to już nie pozyskanie kluczowego najemcy, ale wygląd i oferta spędzania wolnego czasu będzie decydować o wskaźniku odwiedzalności galerii. Zmianom ulegają także umowy najmu, które w nowym roku będą dużo bardziej elastyczne dla najemców i będą zawierane na krótsze okresy.

- Strategiczne zarządzanie obiektem coraz częściej gra pierwszoplanową rolę, a to oznacza, że rośnie zapotrzebowanie na Asset Managerów. Poszukiwani są kandydaci otwarci biznesowo i z doświadczeniem w aktywnym leasingu. Firmy będą oczekiwały od nich wykreowania innowacyjnych rozwiązań dla istniejących i nowo tworzących się galerii - komentuje Angelika Iwanow, Senior Consultant w agencji rekrutacyjnej Devire.

-Atrakcyjnymi kandydatami są osoby z doświadczeniem przy renegocjacjach oraz negocjacjach umów ze strategicznymi klientami - dodaje Iwanow.

Szykują się transfery

Dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce oraz rosnąca rywalizacja w sektorze e-handlu, oznaczają także złote czasy dla magazynów. Właściciele firm, w walce o zadowolenie klienta, szukają sposobów na maksymalne skracanie czasu dostaw, a co za tym idzie, podnoszą swoją konkurencyjność inwestując w powierzchnie znajdujące się bliżej dużych aglomeracji. Ma to swoje odbicie także na rynku pracy.

- Zauważalnym trendem w rekrutacji stały się "przejścia" ekspertów z branży handlowej na stronę przemysłowo-logistyczną. Jest to fascynujące zjawisko, ponieważ w branży od zawsze panowało stwierdzenie, że to właśnie retail jest najbardziej "sexy". Jak widać, najlepiej zapowiadający się czas dla magazynów przerodził brzydkie kaczątko w najbardziej atrakcyjnego dla kandydatów łabędzia - ocenia Angelika Iwanow z Devire.

- Zauważamy również wzrost dotyczący zatrudnienie profesjonalistów z pozycji Business Development Managerów, którzy będą odpowiedzialni za rozwijanie rynków wschodzących w Polsce i kontynuowania trendu budowania inwestycji w modelu pod potrzeby klienta - mówiAngelika Iwanow.

Na rynku powierzchni magazynowych można się również spodziewać wzrostu stawek czynszowych oraz wzrostu kosztów związanych z budową i zakupem gruntów inwestycyjnych

- Działy akwizycji gruntów będą się dalej mocno rozwijać a ich specjaliści mogą liczyć na wzmożone oferty pracy w 2018 roku. W związku z nadchodzącymi zmianami Leasing Managerowie będą mieli na swojej drodze wiele wyzwań, ale zapotrzebowanie na ich zatrudnienie będzie pozytywnie wpływać na wzrost konkurencyjności pensji - komentuje Iwanow.

Czy przy tak dobrej kondycji rynku magazynowego, eksperci rynku pracy widzą jakiekolwiek wyzwania? Wśród najemców największy problem pod kątem rekrutacyjnym wciąż stanowią pracownicy szczebla bluecollar. Z tego powodu coraz częściej wspomina się o inwestowaniu w automatyzację, która może stanowić odpowiedź na rosnące koszty zatrudnienia i pozwala na redukcję liczby niezbędnych pracowników .

Devire

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki