kredyty hipoteczne

Frankowicze - kto winny

Nigdy nie było czegoś takiego jak czysta gra banków przy udzielaniu kredytów we frankach. Tyleż prawne co etyczne pytanie: kto winny? frankowicze powinni rozstrzygnąć bez wahania. W dzisiejszym artykule spróbujemy zanalizować kto ponosi winę za obecną sytuację Frankowiczów.Frankowicze - gdzie jest wina?

Frankowiczom, tak jak znamy ich sytuację, może towarzyszyć poczucie winy. Frankowicze pytają: kto winny? Kto jest winny ryzyka, niepewności następnego dnia, kto jest winny - pytają frankowicze - ich nadszarpniętej sytuacji ekonomicznej. Czy kredytobiorca, który wziął kredyt?

Z pewnością nie ma żadnej winy kredytobiorcy w tym, że pragnął kupić mieszkanie, aby żyć tam ze swoją rodziną. Nie ma jego winy w bardzo źle sporządzonych przez bank umowach o kredyt we frankach. Frankowicz nie jest też winny braku informacji kluczowych ze strony banku. A już z pewnością nie jest winny frankowicz jako przedmiot swobodnych machlojek banku przy ustalaniu kursu CHF i wpisywaniu do umów CHF niezrozumiałych klauzul abuzywnych.

Frankowicze - kto jest winny?

Więc kto jest winny? Frankowicze! Jesteście stroną pokrzywdzoną! Bank wykorzystał swoją przewagę instytucjonalną. Zaproponował Wam wadliwy produkt finansowy. Dowody? Już dziś sądy w 90% przypadków rozstrzygną Twoją sprawę o kredyt we frankach na Twoją korzyść, a na niekorzyść banku. Kto jest karany przez sądy? Ten, kto jest winny. Winnymi są banki, frankowiczu. Tak rozstrzygają sądy.

Banki chciały korzystać na nieprzejrzystych umowach, na występowaniu z pozycji siły, na manipulacjach związanych z brakiem pełnej informacji. Banki się przeliczyły. Dziś tracą na tym, ale zasady sprawiedliwości i państwa prawa działają (od niedawna wspomagane przez wyrok TSUE w sprawie Dziubak C-260/18). Frankowicze, kto jest winny? Nikt nie jest winny, że niezależne zdarzenie, jakim było przewalutowanie franka przez rząd szwajcarski - nastąpiło. Lecz winnych obecnej sytuacji - drodzy frankowicze - szukajmy wyłącznie po stronie banków. To one dopuszczały się niedozwolonych i pozaprawnych zachowań, co dziś potwierdzają sądy.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki