kredyty hipoteczne

Jakie wybrać ubezpieczenie mieszkania i dlaczego warto je mieć?

Wiele osób raz w życiu podejmie decyzję o kupnie mieszkania. Jest to wielkie przedsięwzięcie, które wymaga dogłębnego przemyślenia. To inwestycja często na całe życie, a nawet kilka pokoleń. Dla jednych jest zmaterializowaniem oszczędności odkładanych przez wiele lat, dla innych środki na zakup mają źródło w spadkach. Niektórzy decydują się na zakup mieszkania na kredyt. Dla właścicieli kilku mieszkań to także ogromny wydatek. Skoro jest to tak duża inwestycja, warto zadbać o swoją własność i ubezpieczyć nieruchomość. Dlaczego warto?Ubezpieczenie mieszkania- czy jest konieczne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się, oferując coraz bardziej zróżnicowane i coraz korzystniejsze oferty polis mieszkaniowych. Dają one ochronę przed utratą lub zniszczeniem mienia z w powodu nieprzewidzianych wypadków. Dla ubezpieczycieli ważne jest odpowiednie promowanie produktu, jakim jest ubezpieczenie mieszkania, ponieważ nie jest ono obowiązkowe. Obligatoryjność polisy powstaje jedynie w momencie wsparcia zakupu mieszkania kredytem. Wszystkie banki wymagają zaopatrzenia się w polisę przy tak dużej inwestycji. Obejmuje ona najczęściej elementy nieruchome- konstrukcyjne, mury, celem zabezpieczenia przed zniszczeniami. Istnieją jednak możliwe rozszerzenia dotyczące np.: powodzi, kradzieży z włamaniem, ruchomości (sprzęty RTV, AGD, gotówka).Zakres podstawowy i rozszerzony ubezpieczenia mieszkania

Choć zdawałoby się, że wybór oferty ubezpieczenia to prosta sprawa, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Ochrona nieruchomości nie musi dotyczyć jedynie murów, elementów stałych. Polisa może chronić przed pożarem, zalaniem, skutkami ekstremalnych warunków pogodowych (burza- piorun, huragan- zerwany lub uszkodzony dach), klęsk żywiołowych czy kradzieży. Oferty nie zależą tylko od warunków powstania zagrożenia, ale także od zakresu majątku objętego ochroną. Można ubezpieczyć zarówno nieruchome elementy, do których należą podłogi, instalacje, okna, wbudowane elementy wyposażenia, np. wyposażenie łazienki oraz sprzęty AGD umieszczone na stałe w konstrukcji. Drugą grupą ubezpieczanych elementów wyposażenia są ruchomości, a więc sprzęt RTV, artykuły gospodarstwa domowego, biżuteria, pieniądze w gotówce.

Ubezpieczenie OC mieszkania zabezpieczy także na wypadek spowodowanych szkód, np. uszkodzenia drzwi sąsiada przy wprowadzaniu do mieszkania roweru. Wychodząc naprzeciw wymaganiom osób ubezpieczeniowych, towarzystwa wprowadzają coraz ciekawsze rozwiązania, np. ubezpieczenie z assistance, które pokrywa koszty napraw, np. pękniętej rury czy zatrzaśniętych drzwi.

Szybkie chwilówki online Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki