kredyty hipoteczne

24.01.2018 17:28

Konta bankowe. Poznaj ich rodzaje

Współczesna bankowość oferuje szeroki wachlarz kont osobistych. Na rynku znajdziemy liczne konta w PLN, za które nie zapłacimy miesięcznie ani złotówki. Alternatywą są konta premium, gdzie dzięki spełnieniu pewnych warunków możemy cieszyć się znacznie szerszym zakresem usług. Ofertę skrojoną specjalnie na potrzeby osób podróżujących często za granicę stanowią zaś konta walutowe i wielowalutowe.Konto złotówkowe standard: podstawowe funkcje za darmo

Tych, którzy sporadycznie wykonują przelewy i wypłacają pieniądze wyłącznie z bankomatu jednej sieci, powinny zainteresować przede wszystkim darmowe konta bankowe. W wersji „za zero” otrzymamy zazwyczaj w pakiecie konto, dostęp do bankowości elektronicznej i kartę z logo Visa lub Mastercard. Bezpłatne korzystanie z plastiku wiąże się zazwyczaj z dodatkowym warunkiem: wykonaniem kilku płatności miesięcznie lub wydane kilkuset złotych.

Konto złotówkowe premium: swoboda korzystania bez dodatkowych kosztów

Co, poza prestiżem, dają klientom konta bankowe premium? Pierwsza zaleta to gwarancja prawdziwego braku opłat za usługi bankowe. Przelewy ELIXIR, bankomaty, zlecenia stałe, polecania zapłaty - to wszystko będziemy mieli zupełnie za darmo, bez gwiazdek i haczyków. Drugim atutem jest pakiet usług assistance i concierge, który dołączany jest do większości tego typu kont. W jego ramach otrzymamy bezpłatny pakiet ubezpieczeń obejmujący np. ubezpieczenie utraty dokumentów, assistance w domu i w samochodzie, a także assistance medyczny, czyli pomoc w przypadku Twojej nagłej choroby lub zachorowania kogoś z rodziny. Dzięki usługom concierge łatwiej zarezerwujemy bilety na imprezy kulturalne i sportowe, stolik w restauracji, czy bilet na samolot.

Konta walutowe i wielowalutowe

Osoby podróżujące często za granicę powinny zainteresować się kontami walutowymi, dzięki którym można ominąć wysokie opłaty za przewalutowanie. Dzięki usługom kantorów internetowych - niezależnych, takich jak Cinkciarz.pl czy Walutomat.pl, albo prowadzonych przez banki, np. RKantor Raiffeisen Banku, możemy wymieniać walutę po konkurencyjnych stawkach, a także wykonywać bardzo tanie przelewy SEPA w euro. Przesłanie pieniędzy do dowolnego kraju unijnego lub Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako kosztuje ok. 5 złotych (jeszcze mniej, jeżeli posiadamy konto premium). Mając kilka kont walutowych (np. w USD, GBP i EUR), możemy zmieniać walutę, w której dokonujemy płatności. Nowością na rynku są tzw. konta wielowalutowe, które kontrolują walutę rozliczeniową i same obciążą odpowiednie konto, bez konieczności wcześniejszego przepinania karty. Wprowadzenie takich produktów oraz rachunki klasy premium sprawiają, że współczesne konta bankowe są w stanie sprostać nawet najbardziej specyficznym wymaganiom klientów.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki