kredyty hipoteczne

Kredyty dla rolników z COSME

Aby rozwijać gospodarstwo, niezbędne są do tego środki finansowe. Inwestowanie w rozwój gospodarstwa oznacza najczęściej bardzo duże koszty. Wielu polskich rolników nie jest w stanie inwestować w rozwój gospodarstwa środków własnych. Dużą popularnością wśród rolników cieszą się więc bankowe kredyty. Spora część banków udzielając kredytów rolnikom żąda od nich zabezpieczenia. Czasem jest to warunek bardzo trudny do spełnienia. W niektórych bankach rolnikom udzielane są kredyty z COSME. Sprawdźmy co to za kredyty i czy warto się o nie starać.Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem?

COSME nazywane jest bardzo różnie: zabezpieczeniem, produktem, gwarancją. Bez względu na to, jakiej nazwy użyjemy, będzie chodziło o to samo. COSME jest ramowym programem, który został stworzony przez Unię Europejską. Jego celem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Program COSME zaczął działać w 2016 roku. Jego zakończenie przewidziane jest w 2020 roku. Programem COSME zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny. Jest on sygnatariuszem umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. COSME jest zabezpieczeniem kredytu. Zabezpiecza aż 80 procent wartości kredytu inwestycyjnego lub obrotowego. O kredyty z COSME mogą starać się nie tylko rolnicy, którzy chcą inwestować w rozwój swoich gospodarstw, ale także producenci pasz, hodowcy, producenci środków ochrony roślin oraz producenci z branży spożywczej. Liczba podmiotów, które mogą zostać beneficjentami programu jest więc bardzo długa.

Czy warto ubiegać się o kredyt z COSME?

Dzięki kredytom z COSME https://agrofundusz.pl/czym-jest-cosme/ rolnicy mogą inwestować w rozwój swoich gospodarstw naprawdę bardzo duże środki. Udzielone przez bank środki w ramach programu COSME mogą zostać przeznaczone na zakup ziemi czy nowych maszyn. Rolnicy pozyskane w ramach kredytu z COSME środki mogą przeznaczyć także na modernizacje budynków inwentarskich. Zaletą kredyt z COSME jest też to, że rolnicy nie muszą zabezpieczać kredytu własnym majątkiem. W przypadku kredytu inwestycyjnego maksymalny okres kredytowania może wynieść aż 99 miesięcy. Kredyt obrotowy może zostać udzielony maksymalnie na okres 27 miesięcy. W przypadku, gdy w okresie kredytowania, kredytobiorca nie spłaci swojego zadłużenia, zobowiązanie zostanie przejęte przez gwaranta. Ale uwaga! Kwota kredytu musi zostać zwrócona razem z odsetkami z tym, że już nie do banku, ale do gwaranta. Jeszcze jedną zaletą kredytu z COSME jest bardzo niska prowizja. Wynosi ona tylko 1 procent. Procedury związane z udzielaniem kredytów z COSME są znacznie uproszczone. Gwarancji kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na kredyt z COSME udziela wspomniany już Bank Gospodarstwa Krajowego. Są alternatywą dla rolników, którzy nie mogą już skorzystać z pomocy de minimis.

Szybkie chwilówki online Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki