kredyty hipoteczne

01.09.2017 17:40

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź czym, zdaniem eksperta, powinniśmy się kierować!

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. Wymaga zastanowienia i dokładnych kalkulacji. Zakupy pod wpływem impulsu w tym przypadku nie zdadzą egzaminu, bo mieszkanie najczęściej kupujemy na całe życie. Czym kierować się, kupując własne mieszkanie? Oto porady ekspertów z serwisu KtoryEkspert.pl!W ostatnich latach dynamika rozwoju rynku mieszkaniowego jest bardzo duża. Za wyjątkowo udany uznaje się 2016 rok, ale i w tym tempo rozwoju utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kwartale 2016 roku oddano do użytku 40 587 mieszkań. Taki wynik oznacza wzrost o prawie 9% względem tego samego okresu rok wcześniej. Największy wzrost dało się odczuć w budownictwie indywidualnym, gdzie powstało 1705 lokali więcej. Mieszkań przeznaczonych na sprzedaż było więcej o 1640. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku wynik ten będzie jeszcze lepszy. W I kwartale wydano aż 60 732 pozwolenia na budowę mieszkań.

- Dynamika rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest bardzo duża. Z każdym rokiem rośnie popyt na mieszkania, a zadaniem deweloperów jest za nim nadążyć. Możemy jednak wskazać, że mamy do czynienia z równowagą na rynku. Przejawia się ona w stabilizacji cen, przede wszystkim w Warszawie, ale i większości dużych miast w Polsce. Jest to zauważalne w przypadku nowych mieszkań, jak i tych z drugiej ręki - podkreśla Paweł Kubowicz, Starszy Ekspert ds. Nieruchomości Home Broker. - Tak naprawdę teraz jest najlepszy czas na podejmowanie decyzji o kupnie mieszkania. Rośnie wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych, co świadczy o tym, że wiele osób ma świadomość dobrej sytuacji na rynku - dodaje Kubowicz.

Zanim jednak podpiszemy umowę, obowiązkowo rozważmy kilka aspektów. Do najważniejszych należą:

1. Miejsce

Lokalizacja mieszkania to jeden z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy zakupie mieszkania.

- Jednym z podstawowych czynników, który ma wpływ na cenę nieruchomości jest właśnie lokalizacja - przyznaje Piotr Tomaszewski, Ekspert Finansowy Open Finance. - Położenie mieszkania nie może być jedynie rozpatrywane pod kątem jego ceny, ale przede wszystkim naszej wygody i tego, jakiego otoczenia szukamy - zaznacza Piotr Tomaszewski.

Okolica ma duży wpływ na decyzję o zakupie mieszkania. Powinniśmy się jej dokładnie przyjrzeć i to z perspektywy naszych oczekiwań. Sąsiedztwo ruchliwej ulicy odpada, jeśli interesuje nas spokojna i cicha lokalizacja. Drugim czynnikiem jest infrastruktura, szczególnie w aspekcie komunikacji miejskiej. Długi dojazd do pracy, szkoły czy centrum może uprzykrzyć nam życie w nawet najbardziej urokliwej okolicy.

Rodziny z dziećmi powinny zorientować się w kwestii dostępności szkół i przedszkoli. Istotna dla naszego komfortu mieszkania jest również bliskość sklepów i punktów usługowych, jak banki czy bankomaty. W ostatnim czasie coraz częściej kupujący zwracają też uwagę na dostępność do terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych czy parków.

Znaczenie ma również rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Łatwo można zauważyć różnicę w cenie mieszkań położonych na parterze czy najwyższych piętrach - stwierdza redaktor InvestMap.pl. Są one zwykle tańsze niż pozostałe. Zdarza się, że różnica w cenie wynosi 12%. Wynika to z tego, że popyt na te mieszkania jest mniejszy, bo wiążą się z nimi pewne niedogodności. Zacierają się one jednak w nowoczesnym budownictwie, dlatego wybór często zależy od osobistych preferencji. Wybierając mieszkanie na parterze lub wyższej kondygnacji możemy nieco zaoszczędzić, a to w przypadku zakupu każdego mieszkania ma duże znaczenie. Podczas szukania mieszkania możemy sugerować się także jego usytuowaniem. Najpopularniejsze są te położone od południowej strony, co zapewnia niemal całodniowe nasłonecznienie.

2. Powierzchnia mieszkania

Kupując mieszkanie powinniśmy kierować się potrzebami całej rodziny. Te odnoszą się przede wszystkim do powierzchni mieszkania, która powinna być wprost proporcjonalna do wielkości rodziny. Za małe lub za duże mieszkanie nigdy nie będzie wygodne, wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujemy powiększenie rodziny. Powinniśmy to uwzględnić w metrażu mieszkania. Najlepiej sprawdzą się takie lokale, w których bez dużego zaangażowania, również finansowego, łatwo będzie można zmienić układ lub funkcję pomieszczeń.

- Jeszcze niedawno najchętniej kupowane były kawalerki. Obecnie najpopularniejsze są zdecydowanie mieszkania dwupokojowe. Powinny one być kompaktowe, a to oznacza, że na mniejszym metrażu musi zmieścić się więcej pomieszczeń - mówi Paweł Kubowicz z Home Broker.

Nie zapominajmy, że duże znaczenie mają również dodatkowe powierzchnie w mieszkaniu. Zaliczają się do nich: balkon, piwnica, komórka lokatorska, garaż czy miejsce parkingowe. Wszystko to tworzy naszą przestrzeń, dzięki której czujemy się w mieszkaniu bardziej komfortowo.

3. Deweloperskie czy z rynku wtórnego?

To pytanie bardzo często zadajemy sobie podczas rozważań o zakupie mieszkania. Większość jednak decyduje się na tę pierwszą opcję. Z badania Kantar TNS wynika, że 55% Polaków, rozważa zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Tylko 12% decyduje się na mieszkanie z rynku wtórnego. Ta kwestia pozostaje obojętna dla 9% Polaków.

Co ciekawe, ten trend zupełnie odwraca się w Warszawie. Tu mieszkania z rynku pierwotnego szuka tylko 21% kupujących. 47% szukających rozważa zakup mieszkania z drugiej ręki. Skąd taka tendencja? Związane jest to z dużo wyższymi cenami nieruchomości w Warszawie względem innych miast w Polsce. Aż 38% kupujących przyciąga „nowość” mieszkania deweloperskiego. Dla 35% najistotniejszą rolę odgrywa stan budynku i szukają oni takiego, który nie wymaga remontu. A 30% kupujących cieszy się z tego, że mają dowolność w aranżacji wnętrza.

W rzeczywistości jednak najważniejszą rolę przy wyborze mieszkania pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym ma nasza sytuacja finansowa. Mieszkania na rynku wtórnym są po prostu tańsze niż te od dewelopera i to w podobnej lokalizacji. Z drugiej strony mieszkania z rynku wtórnego prawie zawsze wymagają remontu i rzadko wyposażone są w nowoczesne instalacje. Nowe mieszkania budowane są z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań, które gwarantują wysokiej jakości izolację cieplną. Nowe budownictwo charakteryzuje się szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Mogą oni korzystać z podziemnych parkingów, monitoringu, wind czy przestronnych tarasów.

Przyszły lokator może również zdecydować, w jakim stanie odbierze mieszkanie. Do wyboru mamy: stan deweloperski z samodzielnym wykończeniem lub tzw. stan „pod klucz”. Mieszkania z rynku wtórnego też mają swoje dobre strony. Jedną z nich jest prestiżowa lokalizacja w pobliżu lub w samym centrum, gdzie rzadko powstają mieszkania deweloperskie.

4.Sposób finansowania

Raport NBP podaje, że co miesiąc Polacy kupują aż cztery tysiące mieszkań za gotówkę. Tylko w I kwartale 2017 roku przeznaczyliśmy na ten cel 4,4 mld złotych. To ogromny wzrost, szczególnie, że jeszcze 5 lat temu w ciągu całego roku wydawaliśmy 6,1 mld złotych na mieszkania kupowane za gotówkę. Co ważne, do kupowania mieszkań skłaniają również niskie stopy oprocentowania w bankach. Polacy wolą wydawać pieniądze niż przechowywać je na koncie.

- Mimo rosnącego trendu kupowania mieszkań za gotówkę, to kredyt hipoteczny jest wciąż najpopularniejszą formą finansowania. Związek Banków Polskich podaje, że w I kwartale 2017 roku nastąpił znaczny wzrost akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym. Polacy wzięli o 20% więcej kredytów hipotecznych niż w IV kwartale 2016 roku - mówi Piotr Tomaszewski, Ekspert Finansowy Open Finance. - Powinniśmy jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma wkład własny, bez niego nie mamy szans na kredyt. W 2017 roku obowiązuje wkład własny w wysokości 20% wartości nieruchomości. To oznacza, że mieszkanie, które kosztuje 300 tys. zł, wymaga wkładu własnego w wysokości 60 tys. zł - podkreśla Tomaszewski.

Nie każdy jednak zdoła uzbierać taką kwotę. Oszczędności to bardzo ważny element przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania. Im większy wkład własny posiadamy, tym mniejszy kredyt będziemy musieli zaciągnąć, a to przełoży się na obniżenie miesięcznych rat. Najważniejsza jest zdolność kredytowa. Zakup mieszkania na kredyt oznacza gotowość do zadłużenia się nawet na kilkadziesiąt lat. Być może lepiej będzie rozważyć zakup nieco tańszego mieszkania z drugiej ręki, ale i tak powinniśmy odłożyć pewną sumę na jego wyremontowanie.

Kupowanie mieszkania to niełatwa decyzja. Jej podjęcie wymaga dokładnej analizy wielu aspektów, przede wszystkim kwestii finansowej czy potrzeb rodziny. Inwestycja wymaga dokładnego przemyślenia każdego kroku. Świadomy zakup pozwoli w pełni cieszyć się nowym mieszkaniem bez zmartwień o nadwyrężanie domowego budżetu.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki