kredyty hipoteczne

04.04.2018 11:33

Na co seniorzy wydają rentę dożywotnią?

Jak podaje Fundusz Hipoteczny DOM, wartość świadczeń, które firma wypłaciła seniorom z tytułu rent dożywotnich przekroczyła w marcu 10 mln zł. Z badania opinii, przeprowadzonego wśród klientów funduszu, wynika, że blisko 80 proc. seniorów przeznacza otrzymywane środki na bieżące wydatki, ponad 30 proc. - na leki, a tylko 7 proc. - na przyjemności. Cześć seniorów, dzięki rencie dożywotniej, spłaca kredyty (5 proc.) lub pomaga bliskim (5 proc.). Tylko 5 proc. emerytów deklaruje, że odkłada pieniądze na później .

Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że średnia wartość renty dożywotniej w Polsce to 1000 zł. - W gronie naszych klientów są seniorzy z Warszawy, Gdańska lub innych dużych miast, którzy co miesiąc otrzymują nawet 2500-6000 zł. Warto pamiętać, że wysokość świadczeń zależy między innymi od wartości nieruchomości, wieku i płci seniora. Część z osób decyduje się na wypłatę jednorazową, by spłacić długi i inne zobowiązania. Część reguluje raty zaciągniętych kredytów ze świadczeń wypłacanych miesięcznie - mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Seniorzy wciąż samotni

W tym roku Fundusz Hipoteczny DOM będzie obchodził dziesięciolecie działalności. Przez te dziesięć lat wiele się zmieniło, zwłaszcza profil klientów, którzy są zainteresowani usługą. Kiedyś rentą dożywotnią interesowały się osoby w wieku 65+, dziś nawet 55-latkowie. Coraz większa liczba emerytów korzysta również z Internetu. Pod koniec 2016 roku, aż 44 proc. z nich miało dostęp do sieci. Z tego powodu zmienił się również sposób dotarcia do seniorów oraz komunikacji z nimi, także tej, która dotyczy sfery edukacyjnej. - Niestety przez te wszystkie lata nie zmieniło się jedno. Seniorzy byli i wciąż są w złej kondycji finansowej. Co więcej, często nie mogą liczyć na pomoc osób bliskich. Z ostatniego badania opinii, które przeprowadziliśmy wśród naszych klientów wynika, że 56 proc. osób starszych jest zdanych tylko na siebie. Jeśli już ktoś im pomaga, to jest to opiekun (15 proc.), sąsiedzi lub znajomi (5,5 proc.), rzadziej rodzina - mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Zaufanie wzrasta

Jak pokazuje ostatnie badanie satysfakcji klienta,ponad 80 proc. klientów Funduszu Hipotecznego DOM poleciłoby firmę znajomym. Ponad 90 proc. z nich uznało instytucję za wiarygodną, a 79 proc. podpisałoby umowę z funduszem po raz kolejny, gdyby mogło podjąć decyzję raz jeszcze. Wskaźnik NPS (Net Promoter Score), będący narzędziem oceny lojalności klientów danej firmy, uplasował się w na poziomie 63 pkt. (co oznacza wzrost o 30 punktów względem roku ubiegłego).

Fundusz Hipoteczny DOM

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki