kredyty hipoteczne

23.11.2017 15:23

Ocena zdolności kredytowej a przyznanie pożyczki

Przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę banki oraz instytucje pozabankowe dokonują oceny zdolności kredytowej, która uzależniona jest od źródła i wysokości uzyskiwanych dochodów, historii kredytowej, a także liczby osób, pozostających na utrzymaniu osoby wnioskującej o przyznanie pożyczki. W niektórych firmach pożyczkowych można zaciągnąć zobowiązanie finansowe na niewielką kwotę ze złą historią kredytową. Należy jednak podkreślić, że takie osoby mają niewielkie szanse na zaciągnięcie wysokiej pożyczki.Banki oraz prywatne firmy pożyczkowe dokonują oceny zdolności kredytowej danego klienta w celu zweryfikowania tego, czy będzie on w stanie wywiązać się z warunków umowy. Od tej oceny uzależniona jest decyzja o kwocie pożyczki oraz okresu jej kredytowania.

Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej

Negatywna historia kredytowa poświadczona przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nie jest jednoznaczna z brakiem możliwości zaciągnięcia pożyczki. Jednakże w takiej sytuacji należy liczyć się z trudnościami w pożyczeniu wysokiej kwoty. Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki online bez BIK-u, które są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób z negatywną oceną zdolności kredytowej. Zaletą skorzystania z tej opcji jest to, że wszelkie formalności ograniczone są do minimum, dzięki czemu można liczyć na szybkie przyznanie pożyczki.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Przy ocenie zdolności kredytowej bierze się pod uwagę: historię kredytową, źródło i wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, a także liczbę członków rodziny, którzy pozostają na utrzymaniu osoby, wnioskującej o przyznanie pożyczki. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej jest skorzystanie z kalkulatorów online, w których należy podać wysokość: dochodu brutto, opłaty za mieszkanie, przybliżonego kosztu utrzymania, składek ubezpieczeniowych, rat innych kredytów lub pożyczek oraz innych kosztów. Ważnym czynnikiem przy ocenie zdolności kredytowej jest również forma zatrudnienia - banki i firmy pożyczkowe za najbezpieczniejszą formę zatrudnienia uznają umowę o pracę na czas nieokreślony. Dzięki temu można obliczyć możliwą do spłaty wysokość pożyczki w systemie ratalnym.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Z myślą o przyszłości i ewentualnej potrzebie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki warto odpowiednio wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową. Na początku najlepiej skupić się na pozytywnej historii w BIK-u, na którą wpływają m.in. terminowe wpłaty. W dalszej kolejności należy:

  • spłacić wszystkie zobowiązania finansowe, zadbać o formę zatrudnienia, zadbać o formę poręczenia, zadbać o wkład własny (jest to szczególnie potrzebne przy kredytach hipotecznych), ograniczyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego, zwiększyć obrót na rachunku bankowym.

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki