kredyty hipoteczne

23.11.2017 10:37

Polacy rozpoczęli sezon narciarski: jak wypoczywają i jak się ubezpieczają?

Z raportu "Turystyka zimowa w Polsce 2016 / 2017", wynika, że sezon zimowy to przeciętnie 7-14 dni spędzonych na górskich stokach. Rodziny z dziećmi oraz osoby mniej zaawansowane w uprawianiu sportów zimowych,najczęściej wypoczywają w Polsce i wybierają się na południe naszego kraju- w zeszłym roku deklarowało tak 77 proc. wyjeżdżających . Dlaczego? Głównie ze względu na wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Z kolei entuzjaści bardziej ekstremalnych wyczynów preferują kurorty we Włoszech, Austrii i Szwajcarii. Na co uważać podczas zimowych szaleństw? Czy warto wykupić polisę turystyczną? Kiedy karta EKUZ nie wystarczy?

Z raportu "Zimowe zwyczaje Polaków" wynika, że prawie wszyscy respondenci samodzielnie organizują swoje wyjazdy narciarsko-snowboardowe. Podczas gdy biura podróży gwarantują podstawowe polisy turystyczne, wyjazdy samodzielne trzeba zaplanować od A do Z, uwzględniając także ubezpieczenie. Złamania, skręcenia, stłuczenia to tylko niektóre z przykrych sytuacji, które mogą nam się przytrafić na stoku. - Wyjazd zimowy to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność za nasze zdrowie, sprzęt, którego używamy czy osoby, które razem z nami korzystają ze stoku. Musimy to wszystko uwzględnić i odpowiednio się zabezpieczyć. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Polsce, czy za granicą, powinniśmy zadbać o pełną ochronę. Polisa NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, czy ubezpieczenie sprzętu to najważniejsze elementy oferty, z którymi powinni zapoznać się wszyscy amatorzy sportów zimowych - zwraca uwagę Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

Zanim złapiesz za kijki

Osoby uprawiające sporty zimowe oceniają, że spędzają na stokach łącznie ok. 7-14 dni. Popularne są również wyjazdy weekendowe, trwające od 2 do 4 dni. Na wybór destynacji wpływa m.in.: infrastruktura, lokalizacja iróżnorodność tras. Z kolei rodziny wyjeżdżające z dziećmi, szukają warunków odpowiednich dla swoich pociech. Ważne są zarówno te dotyczące noclegów, jak i te bezpośrednio związane z jazdą i warunkami na stoku: nachylenie, długość i rodzaj wyciągu, obecność instruktorów czy szkółka, albo - w przypadku dzieci mniejszych- możliwość zorganizowania alternatywnych zajęć na świeżym powietrzu. Jeżeli udało się pomyślnie wybrać miejsce i zaplanować pobyt, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu na czas wyjazdu. Warto przy tym pamiętać, że sporty zimowe obarczone są dużym ryzykiem - bardzo często dochodzi do różnego rodzaju urazów, na które jednakowo narażony jest dorosły jak i dziecko. Z raportu mfind.pl wynika, że aż 80 proc. wypadków na stoku zdarza się przy ładnej pogodzie i dobrych warunkach . U narciarzy dominują urazy kończyn dolnych - skręcenia, mocne stłuczenia i złamania. Najczęstszą przyczyną jest utrata kontroli nad nartami, upadek lub zderzenie się dwóch rozpędzonych narciarzy. O kontuzje na stoku nietrudno, a konsekwencje mogą być poważne.

- Zimowym turystom wydaje się, że ubezpieczenie oferowane przez biura podróżyzapewni im bezpieczeństwo. Nie zawsze tak jest, a zakres ochrony zależy od polisy.Jeżeli doszło do wypadku, a my korzystaliśmy z polisy biura, musimy liczyć się z tym, że zakres ochrony oferowany w ramach standardowej oferty biura podróży nie zawsze może w pełni zabezpieczyć potrzeby poszkodowanego, a w razie groźnego urazu, który przydarzy nam się na stoku, suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów (leczenia, leków, pobytu w szpitalu, transportu sanitarnego czy rehabilitacji). W takich sytuacjach najlepiej posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które stanowić będzie uzupełnienie polisy zakupionej w biurze podróży- wyjaśnia Anna Materny z Gothaer.

Co warto objąć ubezpieczeniem?

Decydując się na polisę turystyczną powinniśmy rozważyć różne ryzyka na jakie będziemy narażeni podczas wyjazdu.Warto zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. To od nich zależy zakres pomocy oraz wysokość wypłacanego świadczenia. - Jeżeli na stoku doszło do niefortunnego zdarzenia, w ramach polisy poszkodowany będzie miał zapewnioną natychmiastową pomoc. Ubezpieczyciel pokryje m.in.: koszty wizyty lekarskiej, organizację transportu i pobyt w szpitalu, koszty leczenia i operacji, badania i zabiegi ambulatoryjne, zakup lekarstw, a nawet koszty podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej - wyjaśnia Anna Materny. Ważnym elementem jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), w ramach którego ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenieza uszczerbek na zdrowiu, którego doznaliśmy. Ponadto, polisa turystyczna powinna zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). To szczególnie ważne dla narciarzy i snowboardzistów. Na stoku często dochodzi do wypadków, w których możemy przyczynić się do spowodowania uszczerbku na zdrowiu innych użytkowników stoku. Pamiętajmy, że ochrona OC dotyczy również zdarzeń spowodowanych przez osoby pozostającepod naszą opieką. Oznacza to, że ubezpieczenie zadziała także wtedy, gdy nasze dziecko uszkodzi sprzęt narciarski innego narciarza lub doprowadzi do wypadku. - Polisę turystyczną można również rozszerzyć o ochronę bagażu lub sprzętu sportowego., . Jeżeli bagaż lub przewożony sprzęt narciarski zostanie skradziony lub uszkodzony, możemy liczyć na to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie - zwraca uwagę Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer.

Karta EKUZ za granicą nie wystarczy

Planując wyjazd zimowy w Europie warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Powinniśmy być jednak świadomi, że zakres ochrony, który gwarantuje nam karta jest ograniczony. Co prawda w krajach Unii Europejskiej oraz m.in. w Norwegii i Szwajcarii obowiązuje prawo do darmowego korzystania ze świadczeń medycznych, zagwarantowane przepisami w EKUZ,karta jednak nie uwzględnia kosztów ratownictwa na stoku, transportu do szpitala czy transportu do Polski po wypadku. Za wszystkie takie usługi będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Na podstawie karty EKUZ nie mamy także możliwości ubiegania się o świadczenie z tytułu uszczerbkuna zdrowiu. Taką gwarancję daje nam wyłączenie wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Gothaer

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki