kredyty hipoteczne

06.03.2018 12:42

Pozorne odbicie kredytów hipotecznych?

Przez ostatnie lata zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne malało. W 2016 roku zaciągnięto najmniejszą ilość kredytów od 5 lat. Według ekspertów ta tendencja miała utrzymać się w 2017. Założenia stały się jednak błędne, a ubiegły rok okazał się być najlepszym od lat. Jednak najprawdopodobniej jest to tylko chwilowa tendencja.

W ubiegłym roku ilość zaciągniętych kredytów hipotecznych, była największa od lat.

"Pierwsze spadki w segmencie kredytów pojawiły się na samym końcu 2011 roku. Przez te lata, zapotrzebowanie na hipotekę systematycznie malało i w 2016 roku osiągnęło najniższy wolumen od lat. Banki udzieliły niespełna 180 tysięcy kredytów hipotecznych, co poskutkowało słabymi prognozami dla następnego roku. Ostateczne,spisany na stratyrok 2017,przyniósł ogromne zaskoczenie i skończył się przeciwnie do założeń - udzielonych zostało ponad 200 000 kredytów hipotecznych. W porównaniu z 2016, można było zaobserwować znaczny wzrost sprzedaży, czego skutkiem jest najwyższa od lat ogólna wartość sprzedaży. Z danych BIK wynika, że łączna wartość sprzedanych hipotek wyniosła 46,5 mld zł w 204 tysiącach kredytów" - informuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Związek Banków Polskich, na rok 2017, zakładał spadek sprzedaży kredytów hipotecznych, jednak suma przyznanych kredytów była o kilka procent większa niż w 2016 roku, a jej wartość znacząco wzrosła. Nikt się nie spodziewał, że przychody będą wyższe od tych z poprzednich lat i przekroczą znacznie 39,5 mld zł.

Jednak nie jest tak różowo

Niestety rok 2018 nie rozpoczął się tak jak miniony.Według danych Narodowego Banku Polskiego popyta na kredyty hipoteczne zaczął spadać już od IV kwartały 2017 r. i potwierdza to początek 2018 r. - "Banki, zaostrzając swoja politykę przyznawania hipotek, w dużej mierze przyczyniły siędo spadku popytu i zmniejszenia się ilości chętnych na kredyty, nie tylko hipoteczne. Zmiana w kryteriach udzielania pożyczek nie była odpowiednią decyzją podjętą przez banki, które aktualnie planują zmniejszenie rygoru w polityce kredytowej. Ich działania mają na celu niewielkie zwiększenie popytu na ten dział bankowości. Z informacji Biura Informacji Kredytowych wynika, że w sektorze kredytów mieszkaniowych nastąpił spadek o 6%" - komentuje Jolanta Brudek, ekspert Domu Finansowego QS.

Dom Finansowy

Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki