![]() TOP 6 zawodów przyszłoci - prognoza na najbliższe… 12 miesięcy!Programista stron internetowych, robotyk, projektant interfejsów ...więcej ![]() Rynek jest gotów kupić obligacje firm.Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa ustawa o obligacjach ...więcej ![]() Ubezpieczyciele coraz bardziej interesują się senioramiW ciągu kilkudziesięciu lat liczba osób w wieku 65+ podwoi się ... więcej ![]() Na mobbing trzeba reagować."Kolejny raz w tym miesiącu spotykasz się w pracy z nieuzasadnioną krytyką, podważaniem kompetencji ... więcej |
![]() |
Sądy arbitrażowe chcą sprawniej rozwiązywać spory między przedsiębiorcami. Skorzystają m.in. z nowych technologii
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej planuje wprowadzić nowy regulamin. Zakłada on zwiększenie wpływu przedsiębiorców na toczące się postępowania. Będą one dzięki temu prowadzone sprawniej i szybciej. Wykorzystane zostaną też nowe technologie, m.in. wideo- i telekonferencje. Nowy regulamin może zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
- Nasz cel był taki, żeby przedsiębiorcy dysponowali lepszymi instrumentami w rozwiązywaniu swoich sporów - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes adwokat Maciej Łaszczuk, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy KIG, przewodniczący Komisji ds. Nowego Regulaminu. - To z kolei wymaga dostarczenia nowoczesnych instrumentów, aby strony mogły wpływać na to, żeby postępowanie było sprawne i efektywne. Natomiast zapadający wyrok, żeby był stabilny i nie podlegał uchyleniu przed sądem państwowym, a przede wszystkim, aby strony miały poczucie, że ten spór rozstrzygany jest w najlepszej wierze i przy użyciu wszystkich środków, które są istotne z ich punktu widzenia.
Na etapie przygotowawczym możliwe będą wideo- i telekonferencje, w trakcie których strony wraz z arbitrami będą mogły ustalić m.in. terminy rozpraw czy dopuszczenie dowodów. Ma to zwiększyć transparentność całego procesu.
Zgodnie z założeniami projektu nowego regulaminu Sąd Arbitrażowy przy KIG ma lepiej odpowiadać potrzebom przedsiębiorców. W przeciwieństwie do mediacji w trakcie arbitrażu to właśnie strony sporu odgrywają główne role. Nowy regulamin ma im to ułatwić, a tym samym - zwiększyć efektywność arbitrażu.
Według Macieja Łaszczuka strony sporu już na pierwszym posiedzeniu organizacyjnym powinny wiedzieć, kiedy zapadnie wyrok i w jaki sposób będzie przebiegać postępowanie. Na usprawnienie samego postępowania mają wpłynąć inne proponowane zmiany dotyczące m.in. postępowania dowodowego.
- Mamy nowe proponowane postanowienia, takie jak możliwość dopuszczenia dowodu z opinii biegłego zamówionej przez stronę, a nie tylko zleconej przez zespół orzekający. Mamy wpisaną do regulaminu możliwość przeprowadzenia dowodu ze świadka poprzez sporządzenie pisemnych oświadczeń świadków i później uzupełnieniu ich przesłuchaniem przed sądem polubownym - wylicza Łaszczuk.
Dodaje, że nowy regulamin umożliwi też wydawanie zarządzeń organizacyjnych w formie postanowień. Łaszczuk przyznaje, że prace trwają dość długo z uwagi na ich szczegółowość, liczy jednak na to, że po przyjęciu nowy regulamin Sądu Arbitrażowego przy KIG stanie się wzorem dla innych sądów tego typu. Ocenia, że być może nawet posłowie zwrócą uwagę na ten regulamin w przypadku zmian przepisów dotyczących postępowania arbitrażowego w Kodeksie Cywilnym.
Ostateczna wersja nowego regulaminu ma powstać do końca sierpnia lub najpóźniej na początku września. Mógłby on wejść w życie od początku przyszłego roku.
Newseria
Najnowsze wiadomości
- 5 Porad Handlowych podczas Turbulencji na Rynku
- Faktoring online od PragmaGO® - finansowe wsparcie dla Twojej firmy
- Złoto - cała prawda o jego popularności w Polsce
- Czym jest modelowanie finansowe?
- Rynek Forex - jak odczytywać wykres świecowy?
- Kredyty dla osób bez zdolności kredytowej
- Usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła
- Firmy przechodzą na pracę zdalną w obawie przed epidemią COVID-19
- Dlaczego warto złożyć wniosek o pożyczki online? Oto 3 powody!
- Polaku, czy oszczędzasz na emeryturę? Nie, bo to nieważne
- Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo „ściąga” z uczciwych przedsiębiorców
- Jak słuchając pracowników obniżyć poziom absencji chorobowej w firmie? Dobrzy liderzy to potrafią!