kredyty hipoteczne

06.06.2019 11:26

Ubezpieczenie przed utratą dochodów w UK - jakie ubezpieczenie wybrać?

Warunki pracy w Wielkiej Brytanii uważane są za niezwykle korzystne - między innymi z tego właśnie powodu tak wielu Polaków decyduje się na karierę tutaj. Jednak na samym znalezieniu zatrudnienia nie kończą się nasze formalności. Prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo, kiedy może zdarzyć się jakiś wypadek, dlatego niesamowicie istotne jest zabezpieczenie swoich dochodów zawczasu. W UK zapewni nam to Income Protection Insurance.

Czym jest Income Protection Insurance?

Income Protection Insurance jest to forma polisy ubezpieczeniowej, której celem jest zapewnienie osobie ubezpieczonej dochodów w przypadku niemożliwości wykonywania zawodu. Najczęściej sytuacja taka wynika z choroby lub wypadku, czyli przypadków trudnych do przewidzenia. Z tego powodu Income Protection Insurance zawierane jest długoterminowo.

Wypłaty z polisy równe są części Twojego regularnego dochodu i trwają aż do momentu, kiedy jesteś w stanie powrócić do wykonywania zawodu i otrzymywania za niego wypłat. Co jednak istotne, to przed pierwszą wypłatą musi minąć tak zwany deferred period, czyli okres mw. 30 dni, w którym rzeczywiście nie jesteś w stanie pracować. W przeciwieństwie do innych form ubezpieczeń, wypłata z Income Protection nie jest jednorazowa, ale jest wypłacana okresowo i wynosi ok. 65% Twojego standardowego wynagrodzenia.

Co pokrywa Income Protection?

Najogólniej rzecz ujmując, Income Protection obejmuje wypadki i choroby, które uniemożliwiają Ci wykonywanie zawodu. Zanim wybierzesz polisę, zwróć uwagę na to, czy obejmuje ona jedynie brak możliwości wykonywania obecnej pracy, czy brak możliwości wykonywania pracy - wbrew pozorom jest to znaczący czynnik, który wpływa na zakres polisy.

Do innych czynników wpływającą na polisę należy np. wiek i historia medyczna. Oczywiście, im bardziej osoba jest podatna na choroby, tym większe ryzyko dla firmy ubezpieczeniowej, dlatego należy się liczyć z faktem, że polisy dla osób przewlekle chorych lub w podeszłym wieku mogą być droższe, lub że polisa może w ogóle nie pokryć ich przypadku.

Typy ubezpieczenia Income Protection

Nie każda polisa Income Protection będzie rządziła się tymi samymi prawami. Kiedy utracisz zdolność do pracy, polisy, jakie będziesz miał do wyboru będą zależeć od tego, jak poważna choroba lub uraz. Wyróżnia się trzy główne typy Income Protection:

  • Own occupation - czyli od niezdolności do wykonywania swojego aktualnego zawodu,
  • Suited occupation - czyli od niezdolności do wykonywania pracy aktualnej oraz podobnej,
  • Any occupation - czyli niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek zawodu.

Warto też wspomnieć o tym, że polisy mogą się również różnic między sobą maksymalnym czasem, w jakim firma ubezpieczeniowa może wypłacać świadczenia - może to być rok, dwa lata, pięć lat, lub do końca okresu trwania polisy.

Aby wybrać odpowiednią polisę dla siebie, najlepiej skontaktować się z brokerem, który najlepiej oceni Twoje potrzeby i pomoże Ci wybrać. Istnieje wiele firm oferujących polskie ubezpieczenia w UK, w tym Income Protection, dlatego warto zasięgnąć w tej sprawie rady specjalisty.


Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki