kredyty hipoteczne

24.10.2017 10:22

Zasiłek rodzinny w UK - Child Benefit

Wielka Brytania, podobnie jak inne kraje europejskie, oferują zasiłek rodzinny osobom, legalnie podejmującym pracę na terenie UK. Na wyspach możliwe jest otrzymanie wsparcia dla osób, pracujących w Wielkiej Brytanii bez dziecka (dziecko pozostaje z drugim opiekunem w Polsce) lub pobieranie świadczenia na dziecko, mieszkające z wnioskodawcą. Child Benefit to dobre wyjście dla Polaków, którzy zostawili swoje rodziny nad Wisłą.

 

 

Jak uzyskać Child Benefit?

 

Child Benefit to zasiłek dla rodziców pracujących i płacących podatki w Wielkiej Brytanii. Aby otrzymać zasiłek rodzinny w UK, należy:

  • być zarejestrowanym w Home Office (wyjątkiem są osoby samozatrudniające),
  • mieć legalną pracę,
  • posiadać National Insurance Number,
  • mieć konto w banku.

Bardzo istotne jest, aby osoba, wnioskująca o zasiłek rodzinny w UK regularnie opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to także, a może nawet szczególnie osób, samozatrudniających się.

 

Zasiłek Child Benefit możemy otrzymać na każde dziecko do 16 roku życia lub nawet na starsze, o ile podejmuje ono naukę w pełnym wymiarze godzin, np. studia dzienne w Polsce czy college w Wielkiej Brytanii. Zasiłek rodzinny w UK (Child Benefit) przysługuje nam nawet wówczas, gdy nasze dziecko nie mieszka na terenie tego kraju, ale może być pobierany wyłącznie na nasze dzieci rodzone (biologiczne) lub przysposobione (prawnie zaadoptowane).

 

Ile pieniędzy dostanę?

 

O Child Benefit możemy ubiegać się jedynie trzy miesiące wstecz. Warto zatem jak najszybciej zgromadzić niezbędne dokumenty i złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w UK. Jeśli bowiem pracujemy już pół roku lub dłużej - wciąż możemy odzyskać pieniądze jedynie za trzy ostatnie miesiące.

 

Kwota zasiłku Child Benefit jest wyższa niż świadczenia rodzinne w Polsce, dlatego warto starać się o jego przyznanie. Wynosi:

  • 20,70 GBP tygodniowo na pierwsze dziecko,
  • 13,70 GBP tygodniowo na każde kolejne dziecko.

Składając wniosek o przyznanie Child Benefit, pamiętajmy o uwzględnieniu świadczeń przyznanych w Polsce. Nie warto zatajać zasiłków, pobieranych w kraju, bowiem brytyjski urząd zawsze weryfikuje dostarczone przez nas informacje. Jeśli pobieramy zasiłek rodzinny w Polsce, brytyjski Child Benefit zostanie potrącony o kwotę tegoż zasiłku.

 

Rozpatrywanie wniosków i wydanie decyzji dotyczącej zasiłku rodzinnego w UK trwa zazwyczaj około czterech tygodni. W przypadku decyzji odmownej możliwe jest odwołanie.

 

Jakie dokumenty przygotować?

 

Aby złożyć wniosek o świadczenie Child Benefit, należy przede wszystkim wypełnić formularz, który możemy odebrać w każdym oddziale Inland Revenue. Oprócz tego trzeba przygotować:

  • dokumenty tożsamości rodzica lub rodziców,
  • oryginalny akt urodzenia dziecka wraz z tłumaczeniem na język angielski,
  • National Insurance Number,
  • dokument z college’u, szkoły średniej lub uczelni w Polsce, zaświadczający o tym, że dziecko powyżej 16 lat pobiera naukę w pełnym wymiarze czasu (studia stacjonarne).

Wypełnienie odpowiednich wniosków i złożenie je do urzędu może okazać się trudnym zadaniem zwłaszcza dla osób, które cały swój czas poświęcają głównie pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodaków, pracujących za granicą, powstają firmy, specjalizujące się w pomocy przy odzyskiwaniu zwrotów z podatków lub uzyskiwaniu świadczeń rodzinnych. Warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy sprawnie wypełnią nasze dokumenty. Często zdarza się tak, że wnioski, złożone za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy są rozpatrywane w pierwszej kolejności.


Powrót Przeczytaj cały artykuł
banki